Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği

Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği detayları...

Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği
25 Aralık 2017 Pazartesi 09:02

SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİM DESTEKLEMESİ
Tohumculuk sektörünün uluslararası rekabete uygun bir şekilde gelişmesini sağlamak için yurt içi tohum üretiminin yetersiz olduğu bazı türlerde, yurt içinde sertifikalı tohumluk üreten/ürettiren ve sertifikalandıran, yurt içinde satışını gerçekleştiren yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşlarına kg başına destekleme verilmektedir.


Yurt İçi Sertifikalı Tohum/Fidan Üretimi Desteğinden Faydalanmak İsteyen Üreticiler 

1. Bakanlık tarafından Yetkilendirilmiş Tohumculuk Kuruluşu (YTK) olmalıdırlar.


2. ÇKS'ye kayıtlı olmalıdırlar.


3. Üretecekleri tohumların sertifikasını almalıdırlar. Bunun için Tohumluk Beyannamesi vereceklerdir. Tohumluk beyannamesini, tohum üretimini gerçekleştirecekleri alanın idari sınır olarak dahil olduğu Bakanlık İl Müdürlüğü'ne verirler. Tohum üreticileri tohum üretimini gerçekleştirecekleri alanlar farklı illerin idari sınırları içerisinde kalıyorsa veya farklı illerin idari sınırları içerisinde gerçekleşecekse her ile ayrı ayrı tohumluk beyannamesi verir. Üretim yapacakları alanı belirtir. ÇKS'ye kayıtlı oldukları ilin bilgisini de verirler.

4. Tohum üreticileri, Tohumluk Beyannamesi'ni verdikten sonra ÇKS kayıtlarının bulunduğu il veya ilçe müdürlüğüne Yurt İçi Sertifikalı Tohum Üretiminin Desteklenmesi' nden faydalanmak üzere başvuru yaparlar.


5. Tohum üreticileri Yurt İçi Sertifikalı Tohum Üretiminin Desteklenmesi' nden faydalanmak üzere başvuru yaptıkları sırada aşağıda dokümanları da hazır ederler;

  • ÇKS belgesi. Bu belge Yetkilendirilmiş Tohumculuk Kuruluşu (YTK) ve bu kuruluşlar adına sözleşmeli olarak tohum yetiştirenlerin, tohum üretilen araziyi göstermelidir.
  • BÜGEM tarafından verilen Yetkilendirilmiş Tohumculuk Kuruluşu (YTK) olduğunu gösterir belge, 
  • Yurt İçi Sertifikalı Tohum/Fidan Üretimi Desteklemesi YTK Tarafından Beyan Edilen Alım/Satım Belgesi ve Sertifika Bilgileri tablosu (EK-12) ve bu belge ekinde beyan edilen tohum veya fidan sertifikaları suretleri ve beyan edilen tohum veya fidan alım/satım belgeleri suretleri,
  • Yurt İçi Sertifikalı Tohum/Fidan Üretimi Desteklemesi Üretilen ve Sertifikalandırılan Tohum/Fidan Üretim Bilgileri tablosu (EK-13) ve bu belge ekinde tohum veya fidan sertifikalarının suretleri ile tohum veya fidan alım/satım belgeleri suretleri, 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.