Organik Tarım Desteği

Organik tarım desteği üreticinin yüzünü güldürecek.

21 Aralık 2017 Perşembe 14:11

Organik tarım nedir?

Organik tarım; endüstriyel üretim şekillerine imkan vermeyen, endüstriyel üretimde yaygın bir şekilde kullanılan tarımsal ilaç, hormon, suni gübre kimyasal ilaç, antibiyotik kullanılmadan gerçekleştirilen tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilen sağlıklı ürün üretimini Organik  tarım olarak adlandırmaktayız. Üretimin her safhası kontrol ve denetim altında gerçekleştirilen organik tarım ile üretilen ürünlere organik sertifikası verilmektedir. Bu şartları yerine getirmeden yapılan üretim için organik tarım olmaktan çıkarak organik sertifikası iptal edilmektedir. Üretim yapılan ve parsellenen alanın organik tarıma uygun olması gereklidir. Organik tarım alanları ana yol kavşakları ile endüstri tarım alanlarına yakın olan bölgelerde yapılmasına izin verilmemektedir. Tarım Bakanlığına bağlı olan İl- İlçe Tarım müdürlüklerinden bulunduğunuz alanlardaki organik tarım yapılan bölgelere dair bilgi alabilir bu bölgelerde üretim yapabilirsiniz.

Organik tarım desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimiz;

  1. Organik tarım desteklemesinden faydalanmak istediklerine dair Başvuru Dilekçesini belirtilen süreler içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne ( ÇKS) kayıtlı olduğu İl/İlçe müdürlüklerimize vermek zorundadır.
  2. Başvuru konusu üretim ve parseller; başvuru sahibi üretici adına 2017 yılında ÇKS ve OTBİS' de kayıtlı olan, 2017 yılı hasadı gerçekleştirilmiş, geçiş 2, geçiş 3 ve organik statüdeki üretim parselleri olması gerekmektedir.
  3. Organik tarım desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin ilgili üretimlerinin, OTBİS kayıtlarında 2017 yılında yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolünün yapılmış olması ve yönetmelik hükümlerine göre kontrol sonucunun uygun bulunması ve OTBİS' e kaydedilmiş olması gerekmektedir.
  4. OTBİS' te bilgilerinin tamamlatılması görev ve sorumluluğu başvuru sahibi çiftçiye aittir​.

Organik Tarım DesteklemeleriAlan bazlı destekleme ödemeleri

  1. Mazot gübre desteği 11 TL
  2. Organik tarım desteği Meyve sebze 70 ,tarla bitkileri 10 TL
  3. İyi tarım uygulamaları desteği
  4. Fındık desteği 170 TL dekar başına
  5. Çay desteği 12 TL
  6. Buğday desteği gibi bu desteklerden yararlanacak olan çiftçiler ayrıca Tarla parası gibi destekleme ödemelerinden de yararlanabilecektir.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.