Fındık Alan Bazlı Gelir ve Alternatif Ürün Desteği

Fındık Alan Bazlı Gelir ve Alternatif Ürün Desteği bilgileri haberde bulunmaktadır.

Fındık Alan Bazlı Gelir ve Alternatif Ürün Desteği
25 Aralık 2017 Pazartesi 08:30

Fındık gelir desteği ödemesi belli oldu. Gıda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı kapsamında fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği başvurular başladı. Fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 yılı ürünü için 170 TL/da gelir desteği ödemesi yapılacak. 

FINDIK GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ DEKAR BAŞINA YAPILACAK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Fındık Üreti·ci·leri·ne Alan Bazlı Geli·r Desteği· Ödenmesi·ne Dai·r Kararın Uygulanmasına İli·şki·n Tebli·ğ"in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 yılı ürünü için 170 TL/da alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak. Fındık üretici belgesine sahip kişilere 2016 yılı ürünü için dekar başına yapılacak desteğin miktarı açıklandı.
FINDIK GELİR DESTEĞİ BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
Alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticiler destek başvurusu yapmak için gerekli olan belgeler şu şekilde belirlenmiştir.  Başvuru yapacak olan üreticilerin, ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) ve FKS’ye (Fındık Kayıt Sistemi) kayıt yaptırmaları ya da kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. Daha sonra aşağıda belirtilen belgelerle il/ilçe müdürlüğüne belirtilen süre içerisinde müracaat edebilecekler.
a) Başvuru dilekçesi
b) Fındık üretici belgesi.  

DESTEKLEMEDEN FAYDALANAMAYACAK ÜRETİCİLER
a) Müracaat yılında ÇKS ve FKS’ye kayıtlı olmayanlar.
b) Fındık bahçesinde ara ziraatı yapanlar.
c) Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ve/veya belge ibraz edenler.
ç) 18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 23 üncü maddesine istinaden destekleme programlarından yararlandırılmamasına karar verilenler.
d) Kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.