Mimar olmak isteyenler için

Mimarlık mesleğini bütün ayrıntıları geliri,gideri, eğitim süresi vs.

Mimar olmak isteyenler için
29 Aralık 2017 Cuma 08:31

Mimarın Yıllık Ortalama Karı

Kişi başı yıllık kazanç: 23.392

 Mimar Nedir ?

Mimar, yapıları estetik ilkeler doğrultusunda dizayn eden bunu yaparken ise kullanıcı isteklerini göz önünde bulunduran ve genellikle yapım sürecini de kontrol eden, denetleyen uzman kişi.

Mimar, ihtiyacını duyduğumuz mekanları  tasarlayan ve oluşturulabilmesi için gerekli olan çeşitli disiplinleri (makine mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, peyzaj mimarı, harita mühendisi, jeoloji mühendisi, iç mimar ) organize eden, hem estetik hem de fonksiyonel mekanlar üretilmesini sağlayan kişidir. Bir mimarın, bu organizasyonu sağlayabilmesi ve alt disiplinler ile iletişim kurabilmesi için kendi bilgisi ve mesleki yeteneğinin dışında bu disiplinler ile ilgili de bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Mimarlık, mekanları tasarlama durumudur. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve mekan ihtiyacını karşılamak için gerekli alanları, işlevsel gereksinmeleri teknik ve ekonomik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatı ve bilimidir.

Mimarlık ile İç Mimarlık arasındaki Fark Nedir ?

Halk arasında iki meslek dalından birindeyseniz sizi bir soru bekliyor. İç Mimar mısın Dış Mimar mı?

İç Mimarın ve Mimarın ne yaptığına ve bu iki meslek kolunu birbirinden ayıracak olursak,

İç Mimar; Mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafından sağlam bir şekilde ayağa dikilmiş bir yapı içerisindeki bölünmüş yada bölünmemiş mekanların iç kısımlarını kullanıcıların ihtiyacı ve isteği doğrultusunda iç mimari kurallara göre tasarlayıp, içerisinde yaşarken onu rahatsız etmeyecek ve kullanıcının tarzını yansıtacak şekilde tasarlayıp uygulamasından sorumlu olan kişidir.

Mimar; Aslında şehir plancısı ( Yeşil alanlar, yollar yerleşim yerleri, kamu alanları ve    bunlar dışında şehrin bütününü tasarlayan kişi) tarafından tanımlanmış alana kullanıcının kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaçlarına cevap verebileceği bir yapı ( İşyeri, Konut, Sanayi Yapısı vs.) tasarlar. Bina yapılması uygun görülmüş alan içerisinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli parametrelere (cephe, yükseklik, inşaat alanı, gerekli yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, malzeme vs. uyumlu) ve teknik detaylara göre yapıyı tasarlar.

Bu iki meslek dalının yaptıkları işlere örnek vermek açısından aşağıdaki fotoğrafta hem iç mimar hemde mimarın çalışma mekan ve şekilleri hakkında kısmen fikir sahibi olabilirsiniz.

Mimar Nedir Ne Yapar ?

Mimar daha çok yapının dışını tasarlayarak yapının uygulanacağı yer ve çevresi ile kısmen uyumlu yada sıra dışı farklı dış tasarımı ile yapının genel konseptini belirleyen kişidir.

İç Mimar Nedir Ne Yapar ?

İç Mimarlar; Yapının Mimar tarafından bölünmüş yada hiç bölünmemiş kısımlarını kullanıcının ihtiyaçları ve isteği doğrultusunda iç mekanı tamamen tasarlayan ve tüm dekorasyon işleri uygulayan kişidir.

İş bulma İmkanları;
Üniversitelerin teknik alanlarla ilgili bölümlerinden mezun olanlar özel sektör ve  kamuda istihdam edilebilirler. Ayrıca kendi imkanlarıyla iş yerlerini kurabilirler. Bayındırlık ve iskan, Orman, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Köy İşleri, Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, DSİ, Kara yolları, Milli Eğitim Bakanlığı ve kamu iktisadi teşekküllerinde v.b. gibi kurum ve kuruluşlarda görev almakta, bir kısmı ise serbest çalışmaktadır.

Ülkemizde, başta THY, TAİ olmak üzere THK ve özel havacılık şirketleri ile ana bakım üstlerinde, TUSAŞ veya TAI’ de çalışabilirler. Ulaştırma Bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında ya da onarım atölyelerinde görev alırlar. DSİ, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, TKİ, Etibank, MTA Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, Toprak-Su, Yol-Su-Elektrik Kurumu,yabancı petrol şirketleri, özel maden ve sondaj şirketleri, Deprem Araştırma Enstitüsü gibi resmi kuruluşlarda gibi özel işletmelerde görev alabilirler. Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle belediyelerde ve Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında görev alırlar.

Eğitim imkanları;
Teknik bilimler alanında yer alan meslekleri tercih etmeyi düşünen öğrencilerin lisede fen bilimleri alanına yönelerek, ÖSS’de ise yeterli “sayısal” puan almaları gerekmektedir. Bu okullarda eğitim öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır olmaktadır. Teknik alanların ilgili bölümlerinden mezun olanlar istedikleri alanda yüksek lisans ve doktoralarını tamamlayarak akademik kariyer yapabilirler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.