Getirisi Yüksek Meslek Emlakçılık

Günümüzde bir emlakçı ne kadar kazanır bilmek isterseniz. Emlak Danışmanlığı Eğitimi Nedir Nasıl Alınır ?

Getirisi Yüksek Meslek Emlakçılık
02 Ocak 2018 Salı 11:16

Emlak ve Emlakçı Kavramları :

Yasal çerçevesi Borçlar Kanunun 404. maddesine göre çizilen emlakçılık tarifi şudur: “Tellallık, bir akittir ki, onunla tellal, ücret mukabilinde bir akdin yapılması imkanını hazırlamaya veya akdin icrasına tavassut etmeye memur edilir. Tellallık umumi surette vekalet hükümleri caridir. Gayrimenkul tellallığı akti yazılı yapılmadıkça muteber olmaz” Kısacası emlakçılık odalar ve yetkili kuruluşlar tarafından verilen bir sertifika ile yapılan aracılık (broker) hizmetidir.

Emlakçı ne yapar? Neler yapmalıdır ?

Bir gayrimenkulün Satış, Kiralama, Pazarlama sürecini yöneterek,bunların satış,kiralama sözleşmesini yapmaya,Emlak beyannamesi düzenlemeye muktedir olarak;
Portföy oluşturur,pazarlama teknikleriyle gayrimenkulün sunumunu yapar.
Tapu mevzuatı bilmelidir. Tapu İşlemleri yapmak için (İpotek, Kat irtifakı kurma, Kat mülkiyeti kurma, ifraz ve tevhit, Trampa, Cins değişikliği, Hibe (bağışlama), Taksim (paylaşım), Tashih (düzeltme)
Belediyelerden aplikasyon, bölge imar planı çıkarma,harita ve plan okumasını, şehir planlarını incelemesini bilmelidir.
Kadastro mevzuatını bilmelidir. Kadastro müdürlüklerinden röperli kroki ve çap belgesi alma,
Mortgage, Konut kredi sistemini bilmelidir.
Gayrimenkul hukuk mevzuatını bilmelidir. İmar, iskân, kat mülkiyeti, kamulaştırma kanunlarını bilmelidir. Emlak vergisi, KDV, V.UK bilmelidir. Vergi muafiyeti belgesini alma, Veraset vergi dairelerinden ilişik kesme veya temiz kağıdı alma, Noterden satış vaadi sözleşmesi yapma gibi işleri yapmaya,kısaca gayrimenkul hizmetlerinin bütününe; satıcı,alıcı,kiracı arasında aracılığı/komisyonculuğu meslek edinmiş kişi.

Emlakçı neleri yapamaz?

Emlak komisyoncusu , kendisine kapora almak konusunda verilmiş vekaletname olmaksızın KAPARO ALAMAZ . Kapora , alım – satım işlerinde , satıcı veya kiralayan imzası alınarak teslim edilir.
Emlak Komisyoncusu ‘nun YER GÖSTERME ÜCRETİ alması yasaktır. Emlak komisyonculuğu’ nu meslek edinenler dışındaki kişi ve kuruluşlar (Apt. Yöneticisi , Kapıcı , diğer meslek gurupları …v.s) Emlak Komisyoncularına tanınan yetkileri ve ünvanı kullanamazlar. Sizi mağdur ettikleri gibi , fatura kesmedikleri için devleti de zarar uğratmaktadırlar. Bu kişi ve kuruluşlarla irtibat kurmayınız. Vergi kaçağı suçuna ortak olmayınız.Emlak Komisyoncusu ‘nun vergi levhasını ve Odaların verdiği sicil belgesini görmek konusunda ısrarcı davranın. Bu belgeleri olmayan Emlak Komisyoncuları ile iş yapıp zarara uğradığınızda hakkınızı arayabileceğiniz bir mesleki kurum bulamayacağınızı unutmayınız. Odaların bünyesinde kayıtlı Emlak Komisyoncuları , satın alacağınız veya kiralayacağınız gayrimenkulün durumu konusunda sizin adınıza araştırma yapmakla yükümlüdür.

Emlakçı kira komisyonu 2018 Yalnız kiracıdan, Bir defaya mahsus olmak üzere, Kontrat süresi ne olursa olsun, 1 Yıllık kira bedelinin yüzde 10’nu + KDV Emlakçı alım satım komisyonu

2018 Satış bedeli üzerinden,  Alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer + KDV

Emlak / Gayrimenkul Danışmanlığı nedir  ne iş yapar ?

Gayrimenkul danışmanı; emlak ve diğer gayrimenkullerin alım satımı veya kiralanmasından sorumlu kişidir. Gayrimenkul konusunda müşterileri bilgilendirme ve yönlendirme gibi pek çok görevi olan danışmanlar, kurumsal çalışan büyük inşaat firmalarının konut projelerinin tanıtımı, konut edinmek isteyen kişilere projenin anlatılması gibi konularda önemli bir görevi yerine getirirler. Arsa konut, dükkan ve ofis gibi satış alanlarında her firma farklı sayılarda emlak danışmanını bünyesinde bulundurmaya ihtiyaç duymaktadır. Gayrimenkul danışmanı iş ilanı içeriğinde; güler yüzlü, müşteri odaklı, dış görünümüne ve kişisel bakımına özen gösteren çalışanlar öncelikli olarak tercih edilmektedir. Gayrimenkul ile ilgilenen müşteriyi satışa yönlendirmek adına, pazarlama teknikleri konusunda becerilerini geliştirmiş bir danışman, emlak ve inşaat firmalarının verdiği gayrimenkul danışmanı ilanları için başvurarak sektörde kariyer yapma fırsatı bulabilir. Gerek projelerin satış ofislerinde gerekse genel olarak emlak danışmanlık hizmeti veren firmalarda çalışabilen gayrimenkul danışmanlarının, tanıtım ve satış aşamalarında ikna kabiliyetlerini en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Müşterilere faydalı içerikler sunarak projeyi doğru şekilde anlatma, alıcı ile satıcı arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde sağlama, danışmanların sahip olması gereken nitelikler arasında yer almaktadır. Şirketler gayrimenkul danışmanı iş ilanları verirken satış pazarlama konusunda deneyimli ve yetenekli adayların yanı sıra; eğitim kurumlarından alanla ilgili diploması olan veya danışmanlık sertifikası edinmiş adaylara da öncelik verirler.

Son olarak Emlakçı / Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır Dersek

Ortalama bir emlakçı yılda, 20.000-30.000 TL kazanırken, EĞİTİMLİ VE DONANIMLI usta birgayrimenkul danışmanının yıllık kazancı; 150.000 TL’yi bulmaktadır.

Gayrimenkul Danışmanlığı Kursu Almak İsteyenler İçin

TÜRKİYE genelinde Düzce Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile verilmektedir.

Ücreti : 350 TL

Süresi : 1 Ay

İçeriği :

Mülkiyet ve gayrimenkule ilişkin temel kavramlar
Tapu mevzuatı
Tapu işlemleri
Gayrimenkul sektörü
Franchising
Gayrimenkul değerleme
SPK lisanslama ve uluslararası değerleme standartları
İmar mevzuatı
Konut finansmanı
Mortgage
Yatırım Stratejileri
Veriler ve Analiz Yöntemleri
Piyasalar ve Analizi
Borsalar

Sertifika Süreci :

  • Sınav haftası bitiminde üniversite onaylı başarı sertifikanız hazırlanır ve başvuru esnasında belirttiğiniz adrese gönderilir. Sertifikanız ücretsiz kargo ile en geç 10 gün içerisinde adresinize ulaşır.
  • Sertifika üzerinde uzaktan eğitim ibaresi yer almamaktadır.
  • Sertifikanızda şu bilgiler yer alacaktır: Üniversite adı, eğitimin adı ve saati, eğitim tarihleri, ad ve soyad, kimlik numarası, belge numarası, üniversitenin hologramı ve imza.
  • Sertifikanız ile birlikte “Transkript ve İçerik Belgesi” de gönderilecektir. Sınav sonucunuz sadece bu belgede yer alacaktır.
  • Sertifikanız ömür boyu geçerlidir.

Sertifika ile neler yapılabilir ?

Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler;

  • Gayrimenkul ve yatırım danışmalığı hizmeti verebilir,
  • Gayrimenkul ve yatırım danışmalığı ofislerinde çalışabilir,
  • Bankalarda yatırım ve gayrimenkul danışmanı veya Mortgage uzmanı olarak görev alabilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.