Faktöring nedir ?

Faktöring mesleği kazancı yüksek mi ?

Faktöring nedir ?
25 Aralık 2017 Pazartesi 15:31

Faktöring nedir ?

Faktoring, firmaların mal ve hizmet satışlarından doğan yurt içi ve yurt dışı vadeli alacaklarının faktoring şirketi tarafından temlik alınarak garanti, alacak ve tahsilat yönetimi, finansman hizmetlerinin bir arada sunulduğu komple bir finansman yöntemidir. 

Faktoring hizmetleri

Kişi başı yıllık kazanç: 1.605.059 TL

Faktoring sektörü kısa vadeli ihtiyaçları süratle karşılamaya odaklanmış olduğundan faktoring işlemleri de  büyük oranda aynı gün sonuçlanmaktadır. İstenilen belgelerde bir eksiklik olmaması durumunda faktoring işlemi gün içerisinde  sonuçlanır ve müşterilerimiz işlerine kaldığı yerden devam ederler. 

Faktoring yapmak için nelere ihtiyacım var?
Faktoring işleminin sonuçlanma süresi

Faktoring sektörü kısa vadeli ihtiyaçları süratle karşılamaya odaklanmış olduğundan faktoring işlemleri de  büyük oranda aynı gün sonuçlanmaktadır. İstenilen belgelerde bir eksiklik olmaması durumunda faktoring işlemi gün içerisinde  sonuçlanır ve müşterilerimiz işlerine kaldığı yerden devam ederler. 

Faktoring için gerekli belgeler

Şahıs firmaları için
- Vergi levhası fotokopisi
- Kimlik fotokopisi
- İmza beyannamesi fotokopisi
- Adresi beyan eden herhangi bir belge fotokopisi

Tüzel firmalar için:
- Vergi levhası fotokopisi
- Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
- Şirket ortaklarının kimlik nüshaları fotokopisi
- İmza sirküleri fotokopisi
- Son dönem geçici vergi beyannamesi
- Son yılın kurumlar vergi beyannamesi

Müşterilerimiz gerekli belgeleri şubelerimize getirerek samimi bir ortamda  çay-kahve eşliğinde işlemlerini yapabilecekleri gibi isteyen müşterilerimiz işlemlerini ekibimizin desteğiyle kendi iş yerlerinde de tamamlayabilmektedirler.

Dövizli alacaklar için faktoring

Döviz olarak da faktoring işlemi gerçekleştirilebilir. İhracat faktoring işlemlerinde, işletmeye faktoring şirketi tarafından bütün ödemeler fatura üzerindeki döviz cinsinden ödenmektedir. Böylelikle  işletme için kur farkı gideri ve riski oluşmamaktadır.

Faktoring işlemlerinde kefalet

Yapacağınız faktoring işleminde, istenilen belgeler  tam olduğu sürece ücüncü bir kişinin kefaletine ihtiyaç duymazsınız, işlemleriniz bürokrasiye bürokratik işlemlere takılmadan hızlıca halledilir.


Faktoring işleminde maliyetler

Faktoringde temel olarak 2 tür işlem vardır. Bu işlemlerin maliyetleri, yapılan işlemin hacmi ve niteliğine göre değişmektedir. Bu hizmetler kısaca; tahsilat ve finansman olarak özetlenebilir. 

Bu hizmetler iki temel maliyet içerir. Bunlardan ilki faktoring komisyonu, ikincisi ise iskonto masrafıdır.

1. Faktoring komisyonu: Alacakların garanti edilmesi  veya alacakların tahsili ve yönetimi karşılığında toplam alacak tutarı üzerinden bir hizmet komisyonu uygulanır. Bu komisyon oranı alıcı sayısı ve riski, fatura büyüklüğü ve sayısı, vade v.b. faktörler dikkate alınarak belirlenir.

2. İskonto masrafı: Kullanılan finansman tutarı esas alınarak, kullanım süresi kadar ve belirli bir iskonto faiz oranı üzerinden uygulanır. 

Faktoring işlemi çek - senet kırdırma mı?

Faktoring işlemi, gerçek bir ticaretten kaynaklanan vadeli bir faturalı alacağın vadesinden önce faktöring şirketi tarafından devir alınarak, alacağın sahibine vadeden önce finansman sağlanması işlemidir. Bu anlamda halk arasında bazı kesimlerce ifade edildiği şekliyle bir "çek kırma" veya "çek kırarak faiz alma işlemi" değildir.

Yurtiçi faktöring modelinde, faktoring şirketi tarafından devir alınan söz konusu faturalı alacağa ilişkin olarak ticaretin borçlusu tarafından keşide edilmiş ya da cirolanmış bir çek veya senet var ise, bu çek veya senet, devredilen fatura ile beraber faktoring şirketine, vadesi belli bir ödeme aracı olarak verilmektedir. 

Fatura beraberinde çek veya senedin de faktoring şirketine verilmesi, faktoring müşterisine marj olmaksızın çek/senet bedelinin tamamı üzerinden kredi kullanabilmesine imkan sağlamaktadır. Aksi halde, fatura bedeli üzerinden belli bir marj ayırıldıktan sonra kalan tutar üzerinden kesintiler yapılmak suretiyle kredi kullanımı söz konusu olmaktadır.

Faktoring işlemi, içinde ticaretin olmadığı, gerçek bir ticaretten kaynaklı olmayan çek ya da senet karşılığında, faizle kredi kullandırma işlemi değildir. Nasıl ki, leasing sektörü bir yatırımın finansmanını sağlıyor ise ya da katılım bankacılığı bir mal alımının finansmanını sağlıyor ise, faktoring sektörü de gerçek ticaretten kaynaklı vadeli bir faturalı alacak karşılığı finansman sağlanması modelidir. 

Faktoring sonrasında kredi riskinde sorun yaşanması

Faktoring işlemleri dönülebilir ve dönülemez işlemler olarak iki türlüdür. Dönülebilir faktoring işlemlerinde ki bu işlemlere kabili rücu da denilebilir; alacağın ödenmemesi riski faktoring şirketi tarafından üstlenilmemektedir. Bu alacağa ilişkin olarak satıcıya yapılmış ön ödemeler alıcı tarafından ödenmemesi halinde satıcıdan talep  edilmektedir.

Dönülemez faktoring işlemlerinde ise alacağın tahsil edilememe riski faktoring şirketi tarafından üstlenilmekte ve ayıplı mal gönderilmesi hali dışında hiçbir şekilde satıcıdan talep edilmemektedir. Osmanlıca bilenler için bu işlem tipinin sözlük karşılığı gayri kabili rücü işlemleridir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.