Besilik Materyal Anaç Sığır Desteği

Hayvan başı ödeme Besilik Materyal Anaç Sığır Desteklemesi hakkında detaylı bilgi haberde...

Besilik Materyal Anaç Sığır Desteği
25 Aralık 2017 Pazartesi 10:07

BESİLİK MATERYAL ANAÇ SIĞIR DESTEKLEMESİ

 1. 2014 yılında başlamıştır.
 2. GAP, DAP, DOKAP ve KOP illerinde (35 il) uygulanmaktadır.
 3. Desteklemede temel olarak; destekleme yılının son günü 2 yaşını tamamlamış (ör: 2015 yılı için 01.01.2014 ve öncesi doğum tarihli) ve kombine veya etçi ırk boğa spermasıyla suni tohumlama yoluyla veya Bakanlıkça dağıtımı yapılmış tabii tohumlama boğası ile tohumlanmış yerli, kombine veya etçi ırk ve melezi sığırların yetiştiricilerine, mevzuatta belirtilen bir yetiştirici/üretici örgütüne üye (ön soy kütüğünde kayıtlı olanlarda örgütlülük şartı aranmamaktadır) olması şartı ile hayvan başına yılda bir kez ödeme yapılmaktadır.
 4. Desteklemede, her yılın son günü (31 Aralık) E-Islah ve Türkvet veri tabanlarındaki sığır mevcudu dikkate alınmaktadır. Bu tarihten sonra e-ıslaha kaydedilen sığırlar destekleme kapsamına girmez.
 5. Suni tohumlama kayıtları da destekleme yılını takip eden yılın 15 Şubat tarihine kadar E-Islaha kaydedilmelidir.

Süreç:

 1. Anaç sığır desteklemesine müracaatı olan yetiştiriciler, bu desteklemeye de müracaat etmiş sayılır.
 2. Ön soy kütüğünde kayıtlı ve her hangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye olmayan yetiştiriciler, destekleme yılının Kasım-Aralık aylarında dilekçe ​ile şahsen ve doğrudan il/ilçe müdürlüklerine destekleme müracaatında bulunabilirler.
 3. Yetiştiriciler, 31 Aralık tarihine kadar işletmelerinin sığır varlığını E-Islah ve Türkvet veri tabanlarında güncelletir. Destekleme alamadığı sığırları için yetiştirici tarafından 31 Aralık tarihinden sonra yapılan güncelleme müracaatları desteklemede dikkate alınmaz.
 4. Bireysel müracaatlar, destekleme yılını takip eden yılın önce 15 Ocak, eksiklik ve hatalar var ise 15 Şubat tarihine kadar E-Islah veri tabanına yetkili il/ilçe müdürlüğü personeli tarafından kaydedilir.
 5. 31 Aralık tarihli E-Islah ve Türkvet ile takip eden yılın 15 Ocak tarihli E-Islah veri tabanı kayıtlarından, kararname ve tebliğde yer alan hususlar doğrultusunda, destekleme yılını takip eden yılın en geç 20 Ocak tarihine kadar E-Islahtan askı listeleri (İcmal 1) yayınlanır.
 6. İl/İlçe müdürlükleri tarafından sürü mevcudunun doğruluğu hususunda mevzuatta belirtilen denetleme çalışmalarını yapar ve gerektiğinde HAYGEM’e iletir.
 7. 31 Aralık tarihli E-Islah ve Türkvet ile takip eden yılın 15 Şubat tarihli E-Islah veri tabanı kayıtlarından,  kararname ve tebliğde yer alan hususlar doğrultusunda, hak ediş listeleri (İcmal 2) destekleme yılını takip eden yılın en geç şubat ayının sonuna kadar e-ıslahtan yayınlanır.
 8. İl/İlçe müdürlüklerince incelenen ve onaylanan hak edişler (İcmal 2) destekleme yılını takip eden yılın en geç Mart ayının sonuna kadar HAYGEM’e gönderilir.
 9. Nisan ayı içerisinde HAYGEM tarafından ödeme cetvelleri hazırlanır, ilgili birimlere gönderilir.
 10. Destekleme ödemesi, destekleme yılını takip eden yılın Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilir.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.